.:: Lokman AYVA ::. İstanbul Milletvekili
Lokman Ayva'nın Resmi ve İstanbul Resimleri
Yakınlaştır
1x 2x 4x 6x 8x

Türkçe - English

New Page 1

İLETİŞİM

 

 

 
 
''EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR'' Kampanyasının 1. Yılı

-''EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR'' Kampanyasının 1. Yılı        

 

-Hayrünnisa GÜL:

''Engellilerin eğitimi konusunda esas sorumluluk ailelere düşüyor. Devletin ve sivil toplumun sağladığı imkânlara rağmen aileler engelli çocuklarını bunlardan mahrum bırakırlarsa bütün çabalar sonuçsuz kalacaktır.''  ''Engelli çocuklarınızı evinize hapsederek onları koruyamazsınız. Çocuklarınızın önüne bir engel de siz çıkartmayın. Unutmayın, eğitim her engeli aşar''

ANKARA (A.A) - 20.04.2010 - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, engellilerin eğitimi konusunda esas sorumluluğun ailelere düştüğünü belirterek, ''Devletin ve sivil toplumun sağladığı imkanlara rağmen aileler  engelli çocuklarını bunlardan mahrum bırakırlarsa bütün çabalar sonuçsuz  kalacaktır'' dedi. Hayrünnisa Gül himayesindeki ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyasının 1. yılı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde tören düzenlendi. Törene çok sayıda ilin valisi, iş adamları, Ajda Pekkan, Metin Şentürk, Burak Kut, Gülşen, Sinan Özen,  Arzu Balkan ve Almula Merter'in de aralarında bulunduğu sanatçılar, Beyazay  Derneği Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ve AA Yönetim  Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hilmi Bengi'nin yanısıra çeşitli medya  kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Törenin yapıldığı salona gelişinde engelli çocuklarla ilgilenen Hayrünnisa Gül, yaptığı konuşmada, kampanya kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirmek ve engellilerin sorunlarına bir kez daha dikkati çekmek için bu  törenin düzenlendiğini ifade etti.

 

Kampanyanın engellilerin eğitimi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak ve okulları engelli eğitimine uygun fiziki şartlara kavuşturmak amacıyla bir yıl önce başlatıldığını hatırlatan Gül, toplumun tüm kesimlerinin  kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.  

 

Türkiye Beyazay Derneği ve ilgili bakanlıklar tarafından yürütülen ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyasına sivil toplum kuruluşları, iş, sanat ve  spor camiasının temsilcileri ve birçok vatandaşın destek verdiğini belirten  Hayrünnisa Gül, 81 ilde engelliler için eğitim seferberliği başlatıldığını dile  getirdi.

 

Hayrünnisa Gül, ''Binlerce engelli çocuğumuz okula başlarken evde eğitim  alan engellilerimizin sayısı da ciddi oranda arttı. İlköğretim okulları  bünyesinde 877 özel eğitim sınıfı açıldı. Yurt genelinde engellilerimizin eğitim  görebileceği 14 yeni okul yapıldı. Kampanyamızın bir yıl gibi kısa bir sürede  ulaştığı bu başarılı tablo bizleri gerçekten mutlu etti. Eğitime kazandırılan her  engelli evladımız bu işe gönül verenlerin en büyük ödülü oldu'' diye konuştu.

 

Sağlanan başarıda valilerin önemli katkısı olduğuna dikkati çeken Gül,  illerde yapılan çalışmalarla eğitim-öğretim çağında olmasına rağmen okula  gidemeyen engellilerin tespit edildiğini söyledi.

 

Engelli çocuğu olan ailelerle yüz yüze görüşmeler yapıldığını, devletin  sağladığı eğitim imkanlarının ve engelli çocukların okula gönderilmeleri  gerektiğinin anlatıldığını belirten Gül, ''Bu çalışmalar sonucunda birçok aile  endişelerini bir kenara bırakarak çocuklarını okula göndermeye başladı'' dedi. Gül, valilere teşekkür ederek, başarılı çalışmalarının devamını diledi.

 

Devletin engelli vatandaşların hayat şartlarının iyileştirilmesi, eğitim,  sağlık ve istihdam imkanlarının artırılması için önemli çalışmaları hayata  geçirdiğini, yasal düzenlemeler gerçekleştirdiğini ifade eden Hayrünnisa Gül,  şöyle konuştu: Ancak engellilerin eğitimi konusunda esas sorumluluk ailelere düşüyor. Devletin ve sivil toplumun sağladığı imkanlara rağmen aileler engelli çocuklarını  bunlardan mahrum bırakırlarsa bütün çabalar sonuçsuz kalacaktır.

 

Bu nedenle ailelerimize bir kez daha seslenmek istiyorum; engelli çocuklarınızı evinize hapsederek onları koruyamazsınız. Aksine gün gelip sizden  ayrı kaldıklarında çaresiz bırakırsınız. Çocuklarınıza güvenin. Hayata dört elle  sarılmaları için onları teşvik edin. Bırakın okusunlar, sosyal hayata  katılsınlar, başarıları ile sizleri gururlandırsınlar. Çocuklarınızın önüne bir  engel de siz çıkartmayın. Unutmayın, eğitim her engeli aşar.''

 

Üç yıl sürecek  kampanyanın bir yıllık çalışmalarının anlatıldığı tanıtım  filminin gösterildiği törende, kampanya kapsamında eğitime başlayan ve yarım  bıraktıkları eğitimlerini devam ettiren başarılı çocuklar ve aileleri sahneye  çağrıldı. Hikayelerini törene katılanlarla paylaşan anne, babaların ve çocukların  sözleri duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

 

Afyonkarahisar'dan gelen otistik Saltuk Buğrahan Demir'in 2,5 yıl hiç  konuşamadığı bugün ise eğitim sayesinde konuşmaya başladığı, kendi kendine  okumayı öğrendiği anlatıldı. Buğrahan, ''Büyüyünce ne olacaksın?'' sorusuna  ''Asker'' yanıtını verdi.

 

Bursa'dan gelen ve Bursaspor formasıyla sahneye çıkan Osman Tabak'ın da  sekiz yıllık eğitimin ardından gidecek okul olmadığı için eğitimine ara verdiği  belirtilerek, kampanya kapsamında yapılan okul sayesinde eğitime döndüğü  kaydedildi. Osman'ın ''Çocuklar mutlaka okula gitmeli. Okul evde durmaktan daha  iyi'' sözleri salondan büyük alkış aldı.

 

Görme engelli Kader Demir'in annesi de Diyarbakır'ın bir köyünde yaşadıklarını, yatılı okul imkanı olmasına rağmen her gün kızlarını okula götürmek için 110 kilometre yol kat ettiklerini dile getirerek, kızının tedavisi  için yardım istedi.

 

Bedensel ve görme engelli Talip Ay'ın babasının ''Neyiniz var?'' sorusuna  ''Aslan gibi bir oğlumuz var. Çok şükür, hiçbir derdimiz yok'' yanıtı  törendekiler tarafından uzun süre alkışlandı. İlköğretim öğrencisi Talip Ay'ın,  parmak yapısının kabartma yazısını okumaya elverişli olmamasına rağmen Braille  alfabesini öğrendiği belirtildi. Talip Ay'ın söylediği ''Şu kışlanın kapısına'' isimli türkü salondakilerin duygulanmasına neden oldu. Hayrünnisa Gül de Talip  türküyü söylerken gözyaşlarına hakim olamadı. Talip Ay, ''Büyüyünce ne  olacaksın?'' sorusuna da ''Engelli öğretmeni olmak istiyorum'' diye yanıt  verdi.

 

Karabük'ten gelen bedensel engelli 21 yaşındaki Uğur Mutlu da fotoğrafçılıkla ilgilendiğini belirterek, fotoğraflarından bazılarının TBMM'de  sergilendiğini söyledi. Uğur Mutlu'nun annesi Nurten Mutlu da ''Çocuklarımızı eve  kapatmayalım. Onları saklamayalım, eğitim aldıralım''çağrısında bulundu. Uğur  Mutlu da ileri de milletvekili olmak istediğini söyledi.

 

Siirtli Yakup Mamiş'in okuduğu İstiklal Marşı da törene katılanlardan  büyük alkış aldı. Törenin sonunda başarılı çalışmalarından dolayı bazı valilere  Hayrünnisa Gül tarafından plaket verildi.

 

Törenin sonunda salona gelen Ajda Pekkan, törenin ardından gazetecilerin  soruları üzerine, kampanyaya destek olmak için Ankara'ya geldiğini ve burada  olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, ''Birlikten güç doğacağına inandığımız  için buradayım'' dedi.

 

Projeye nasıl katkısı olacağının sorulması üzerine Pekkan, geçen yıl  istemesine rağmen farklı nedenlerden dolayı kampanyanın içinde yer alamadığını,  bu yıl bizzat kampanyanın içinde olmak istediğini söyledi. Pekkan, ''Onlarla çok  güzel empati kuracağımıza inanıyorum. Bizim onlarla olan sinerjimiz çok işe  yarayacak. Onun dışında bütün bu yapılanlar çok önemli adımlar, bizi aşan  adımlar. Ama hep beraber olursak çok daha güzel şeyler yapılabileceğine  inanıyorum'' diye konuştu.

 

Burak Kut da kampanya çerçevesinde büyük adımlar atıldığını, kendisinin de elinden gelen katkıyı sağlamaya hazır olduğunu dile getirerek, ''Hiç değilse kafalarını kapılarından çıkarıp okula gitme imkanı buldular. Bu da çok büyük bir adım. İnşallah devamı da gelir'' dedi.

 

Törenin ardından Hayrünnisa Gül, davetlilere resepsiyon verdi.

(EÜN-MT-NUR)
14:04 20/04/10


 

 

 

New Page 1
Ak Parti Web Sitesi